Zkušenosti s fotoaparátem Panasonic Lumix DMC-LZ1

Už jsou tomu více jak dva měsíce, kdy jsem psal o tom, že jsem si pořídil nový digitální fotoaparát Panasonic Lunix DMC-LZ1 (odkaz je na můj první článek). Nyní bych chtěl napsat stručně o tom, jaké jsou moje zkušenosti po dvou měsících.

Předně musím všechny případné čtenáře upozornit na to, že nejsem žádný odborník na fotografování, takže omluvte mé případné nedostatky v názvosloví.

S fotoaparátem jsem velice spokojen. Plně uspokojuje moje potřeby, které ve většině případů spočívají v zachycování momentek z různých oslav a akcí. Fotoaparát jsem zatím moc nepoužíval pro fotografování makro scén, ale těch pár, které jsem fotil, se zdály být dobré.

Fotoaparát má jednu velkou nevýhodu. Tou je skoro neviditelnost zachycované scény při fotografování ve špatných světelných podmínkách. Těmi špatnými světelnými podmínkami mám na mysli například prostředí diskotéky, ve kterém jsem jej zatím využíval asi nejvíc. V tomto prostředí by se hodilo nějaké světlo na osvětlení zachycované scény, protože na displeji přístroje (hledáček není přítomen) ve většině případů není skoro nic vidět a musíte fotit "po slepu". Výhodou je však to, že se jedná o digitál, takže dyž se fotka nepovede, smažu ji a fotím znovu.

Rovněž sjem měl možnost vyzkoušet tzv. nekonečné focení. Fotoaparát dokáže ukládat přibližně dvě až tři fotografie za sekundu (možná o jednu víc — neměřil jsem to), což se hodí například při fotografování spotovních událostí nebo (jako v mém případě) při fotografování ohňostrojů. Sice jsem pak z asi dvouset vyfocených fotek dobrých 150 smazal a ze zbytku by bylo i tak použitelných jen asi 50, ale to už není způsobeno chybou fotoaparátu, ale fotografa.

Velice se mi líbí možnost nastavení dvou uživatelských scénických programů, kdy na jedné pozici můžete mít nastaveno například fotografování krajiny a na druhé třeba noční portrét (podle toho, které dva scénické režimy používáte nejčastěji).

Záznam videa jsem zkoušel jen letmo. Fotoaparát vytváří celkem hezké video, ovšem prohlížel jsem si ho pouze na displeji fotoaparátu, kde vypadalo dobře. Na počítač jsem jej nahrávat nezkoušel. Osobně tuto funkci nepoužívám a přijde mi trošku zbytečná. Už jen proto, že fotoaparát neumí zaznamenávat zvuk. Video je možné vytvářet až do velikosti volné kapacity paměti.

Tak to je zruba asi tak všechno, co bych chtěl po dvou měsících používání napsat. Nevylučuji, že někdy v budoucnosti napíšu ještě nějaké pokračování.

Komentáře

Přidání komentáře...


Poznámky k vyplnění formuláře

Nepoužívejte žádné HTML značky.
URL začínající http:// nebo ftp:// budou převedeny na odkaz.
Aby byl odkaz funkční, musí být z obou stran URL mezera.

   


Přeskočit na obsah