Povzdech

Nějak se nám poslední dobou začínají množit články o tom, jestli ten či onen atribut je tím a tím vyhledávačem zohledňován nebo ne. Nemohu se k tomu taky nevyjádřit, nicméně nemám v úmyslu sem psát nejaké sáhodlouhé rozbory celé situace.

Prostě si jen povzdechnu. Není to jedno? Pokud se chcete zbavit komentářového spamu, žádný atribut rel="nofollow" vám v tom nepomůže. Když se někdo rozhodne k nějakému článku vložit komentářový spam (tedy komentář, který se článkem nesouvisí a který slouží pouze k tomu, aby odkázal na nějakou stránku spamera), tak žádný atribut u tagů nebude na to, zda takový komentář bude nebo nebude vložen, mít vliv, bez ohledu na to, jestli ho bude nějaký vyhledávač zohledňovat nebo ne.

Ten většinou nicneříkající a se článkem nesouvisející komentář tam vložen bude tak jako tak. Jedinným způsobem, jak účinně zabránit komentářovému spamu, je komentáře vůbec nepovolit, případně umožnit bezpečné (ošetřené nějakou captchou nebo jinak) zaslání komentáře na e-mail. Určitě doplněním nějakého atributu nezabráníte spamerům v tom, aby spamovali.

Nechuť

Vím, že sem toho sem poslední dobou moc nepíšu. Vlastně se dá říct, že už sem nepíšu vůbec nic. No a proč tomu taK je? Nemám prostě chuť se vyjadřovat. Asi je to únavou z práce, kde poslední dobou nějak moc přibývá dotazů uživatelů a já na ně musím na všechny odpovídat.

Například za poslední týden (nebo spíš za první pracovní týden nového roku) jsem skoro každý den zhruba půlku pracovní doby strávil odpovídáním na dotazy uživatelů. Je to jedna z náplní mé práce, vyřizovat dotazy. Problém je v tom, že mě to nějak vyčerpává a pak už nemám chuť psát něco sem. Nicméně jsem si založil něco jako seznam odpovědí na nejčastěji kladené otázky a tento seznam pak používám při vyřizovní těch dotazů.

Máme sice na firemních stránkách uvedeno něco jako FAQ, ale zřejmě to nestačí. Lidi prostě internetové stránky nečtou. Zvláště takové odstavce, které jsou podstatné.

No nic, jdu se odreagovat u Neverwinter Nights 2.


Přeskočit na obsah