Viry v ICQ - jen lidská blbost

Na některých weblozích se objevyly zprávy o virech, které přišly jako odkazy z Contact listu. Viz např. Pozor na viry v ICQ nebo Virus co mě dostal.

Ani v jednom z uvedených článků se, bohužel, neuvádí přesné znění té zprávy, která přišla, takže čtenáři, kterým by případně mohl článek pomoct, jsou trošku ochuzeni. Obsahovala ta zpráva pouze odkaz a nic jinýho nebo obsahovala i nějaký text? Ale to není důvod, proč tohle píšu.

Můj názor na celou věc je takový, že se většinou jedná hlavně o vlastní blbost uživatelů. Například já mám v seznamu jen lidi, se kterýma komunikuju česky, takže pokud by mi od nich přišel například nějaký odkaz, kolem kterého by byl nějaký anglický text, tak mi to bude značně podezřelý a raději ho neotevřu. Podezřelý by mi to bylo i v případě, pokud by mi přišel odkaz jen tak, bez jakéhokoliv vysvětlení (když někomu budu posílat nějaký zajímavý odkaz, tak k tomu napíšu, o co se jedná — např. něco ve stylu "Koukni na tuhle adresu, je tam dobrý video." nebo tak něco).

Je tedy třeba si hlavně zamést před vlastním prahem a neklikat bezmyšlenkovitě na všechno, co vám přijde. A to se netýká jen ICQ, ale obecně jakékoliv elektronické komunikace, včetně mailů. Raději se zeptám, toho, co mi odkaz poslal, co to je za odkaz a pokud dotyčný nebude vědět, že by mi nějaký odkaz posílal, je jasný, že bych ho asi neměl otevírat. Taky by mělo být samozřejmostí používat nějaký dobrý antivirový systém. Dříve jsem používal AVG, teď používám NOD a jsem s ním spokojen (alespoň zatím mám počítač nezavirovaný).

ICQ už teď stejně v podstatě vůbec nepoužívám. Komunikoval jen s pár lidma a navíc to mám v práci zakázaný. Používám mail a ten mi stačí.

Komentáře

 

no, v množství odkazů, které mi chodí na icq, od splupracovníků i kamarádů, se tehle ztratil, a uvědomil jsem si to až když kaspersky hodil červenou obrazovku... nemyslím si, že každý píše komentář ke každému odkazu, a že mi lidi posílají jen odkazy s českým textem :) http://blog.design22.net/virus-co-me-dostal/

Napsal(a): kajinek32 (http://blog.design22.net), 11.10.2006, 08:51:33

 

\"Ani v jednom z uvedených článků se, bohužel, neuvádí přesné znění té zprávy, která přišla, takže čtenáři, kterým by případně mohl článek pomoct, jsou trošku ochuzeni.\"

Nemluvíš pravdu, přečti si ten článek ještě jednou:)Přišel pouze odkaz, žádná zpráva. Mám mnoho lidí v contact listu a běžně se stává, že mi někdo pošle pouze odkaz na zajímavou adresu.

Vždy je to blbost uživatelů, to je pravda.

\"Taky by mělo být samozřejmostí používat nějaký dobrý antivirový systém. Dříve jsem používal AVG, teď používám NOD a jsem s ním spokojen (alespoň zatím mám počítač nezavirovaný)\"

Tak to jsme na tom stejně, dva roky nepoužívám žádný antivirový program a PC mám bez virů i tak.

Napsal(a): Ronnie (http://www.ronnieweb.net), 11.10.2006, 09:23:50

 

Btw chtělo by to ošetřit uvozovky...

Napsal(a): Ronnie (http://www.ronnieweb.net), 11.10.2006, 09:24:51

Re: 

Já jsem popsal situaci svoji (tedy málo kontaktů). Samozřejmě mohou existovat situace, kdy má někdo v seznamu více lidí a nejen česky mluvících. Ale v takovém případě by si měl dávat obzvlášť větší pozor, jaký odkaz otevírá. Podezřelost odkazu se někdy dá poznat už i z jeho adresy. Stále trvám na tom, že se v těchto případech skoro vždy jedná o hloupost uživatele, který se neobtěžuje tím, aby něco zkoumal a bezmyšlenkovitě kliká na všechno co mu přijde.

Napsal(a): Bohumír Bednařík (BoboCop) (http://www.bobocop.cz/blog/), 11.10.2006, 09:34:13

 

Chodíš občas na La Trine? Vzpomínáš si, když DGX uveřejnil šokoující spot, kdy lze od každého zjistit heslo na email na Seznam.cz jen když pošleš vlastní heslo na nějakou adresu? A přestože jsem si myslel, že se na to nikdo nenachytá, několik IT odborníků svoje heslo na takovou adresu zaslalo:)

Napsal(a): Ronnie (http://www.ronnnieweb.net), 11.10.2006, 11:01:13

Re: La Trine 

Jo, na ten článek si vzpomínám. Nicméně to jen potvrzuje moje tvrzení, že chyba je hlavně v uživatelích samotných.

Problém je v tom, že i když budeš uživatelům vtloukat do hlavy že to a to nesmějí dělat, tak to stejně dělat budou.

Napsal(a): Bohumír Bednařík (BoboCop) , 11.10.2006, 12:01:22

Viry 

Většinou je chyba mezi klávesnicí a židlí :-) Pokud mi od českého kolegy dojde zpráva \"click here, friend, those pics are cool\" napadne mi že něco není v pořádku. Ale v anglicky mluvícím prostředí to může být problém

Napsal(a): Robin (http://naive-blogger.com/), 14.12.2006, 01:39:08

ICQ v praci zakazane? 

meebo.com ! °;-)

Napsal(a): Kaki , 01.04.2008, 15:46:53

Přidání komentáře...


Poznámky k vyplnění formuláře

Nepoužívejte žádné HTML značky.
URL začínající http:// nebo ftp:// budou převedeny na odkaz.
Aby byl odkaz funkční, musí být z obou stran URL mezera.

   


Přeskočit na obsah